Najlepsze Filmy Noir Online

za darmo oglądaj

Film noir to jeden z najbardziej tajemniczych gatunków filmowych w historii kina. Rozwój gatunku miał miejsce w Stanach Zjednoczonych lat trzydziestych. Film noir to gatunek stanowiący połączenie tematyki sensacyjnej, melodramatu i thrillera psychologicznego. Warto jednak zauważyć, że film noir tworzy specyficzny styl i kunszt artystyczny. Świat przestępczy w połączeniu z tajemniczym i mrocznym klimatem sprawia, iż gatunek ten gromadzi fanów na całym świecie. Do najbardziej znanych twórców filmów gatunku noir należy Martin Scorsese, John Huston czy też bracia Ethan i Joel Coen. Bez względu na to czy interesuje cię kryminał czy też dramat sądowy, film noir to gatunek wart uwagi. Poniżej zestawienie top filmów.

Czym jest gatunek noir?

Akcja filmu noir łączy cechy charakterystyczne dla kryminału. W rolach głównych występuje morderstwo, śledztwo i prywatny detektyw. Spokojne życie bohaterów zawsze zakłóca okrutny świat przestępczy lub morderca. Co istotne, w przypadku noir dobro nie zawsze zwycięża. Wydaje się, że gatunek noir, podejmuje temat opowieści o ludzkiej naturze. Nie ma tutaj jasnego podziału na dobro i zło - pozornie pozytywna postać, ujawnia widzom ciemną stronę swojej osobowości. Z kolei przestępca, zyskuje sympatię i współczucie widzów. Pośród takich przestępców wymienić można Toniego Montane - głównego bohatera "Człowieka z blizną" reżyserii Briana De Palma. Tony i jego znajomy Manolo Ray zostają deportowani do Stanów Zjednoczonych w ramach rządowego programu Fidela Castro. Pod przykrywką szlachetnego programu, tak naprawdę kraj oczyszczany jest z kryminalistów. Tony i jego przyjaciel wkrótce trafiają do Miami. W nowym mieście Tony postanawia pracować dla mafii narkotykowej, której szefem jest Frank Lopez. Chłopak zafascynowany nowym życiem postanawia zdobyć bogactwo, władzę i piękną kobietę. Specyficzny tytuł mający cechy noir to niewątpliwie "Taksówkarz". Martin Scorsese podejmuje wyzwanie antybohatera wszech czasów. Głównym bohaterem jest Travis - weteran wojenny z Wietnamu, który podejmuje pracę jako taksówkarz na nocnej zmianie. Zdegenerowany obraz Nowego Jorku jaki zastaje, staje się głównym powodem misji jaką podejmuje. Taksówkarz zamierza w sposób dosłowny oczyścić miasto z brudu. Mimo, iż główny bohater jest człowiekiem szczególnie niestabilnym, wzbudza sympatię widzów.

Cyniczny detektyw w kapeluszu

zobacz online

Ekranizacje noir promują wizerunek detektywów w prochowcu z kapeluszem na głowie. Nieodłącznie towarzyszy im papieros, zagadka i śmierć. I tak twórca "Sokoła maltańskiego" proponuje nam przygodę Sama Spade'a - detektywa, który podejmuje sprawę Brigid O’Shaughnessy. Młoda dziewczyna ma nadzieję na odnalezienie uprowadzonej siostry. Wkrótce okazuje się, że historia z zaginioną siostrą została wymyślona przez Brigit, która ukrywa cenną statuetkę sokoła i ucieka przed mafią. W końcu za sprawą intrygi pięknej kobiety detektywem interesuje się policja i mafia. W rolach głównych wystąpili Humphrey Bogart i Mary Astor.

Kobieta w filmie noir - Rita Hayworth ikoną filmu

Prawdziwy film noir nie istnieje bez żeńskiej postaci. Pojęcie "famme fatale" jest nieodłącznym elementem filmów noir. Silna kobieca postać pojawiła się w kinie po wojnie, w wyniku postępującej walki kobiet o swoją niezależność i prawa. Wizerunek „kobiety fatalnej” w dziełach kina utrwaliły takie aktorki jak Lauren Bacall w "Wielkim śnie", Barbara Stanwyck w "Podwójnym ubezpieczeniu", czy też Rita Hayworth w "Gildzie". To właśnie rola tytułowej Gildy sprawiła, że aktorka okrzyknięta została ikoną noir. Gilda to, żona Ballina Mundsona - właściciela argentyńskiego kasyna. Życie Gildy zmienia się gdy Mundson zatrudnia Johnnego Farella - kochanka kobiety z dawnych lat. Na uwagę zasługuje także film "Podwójne ubezpieczenie". Tematem głównym filmu jest morderstwo doskonałe. Agent ubezpieczeniowy Walter Neff odwiedza pewne małżeństwo celem odnowienia polisy ubezpieczeniowej. Piękna i atrakcyjna żona wciąga go w swój niemoralny plan. Dziewczyna ma nadzieję na zamordowanie męża i uzyskanie podwójnej stawki ubezpieczenia na życie. Sprawa się komplikuje, gdy mąż Phyllis ginie w tajemniczych okolicznościach, a współpracownik Neffa - Barton Keyes (Edward G. Robinson), szybko łączy wszystkie wątki sprawy.

Film noir w Polsce

Wybitnym dziełem reżyserii Romana Polańskiego jest "Chinatown". Film, który na równi kształtuje się w rankingach obok klasycznych filmów kategorii noir. Film rozgrywa się w Los Angeles lat trzydziestych. Główny bohater - prywatny detektyw Jake Gites przyjmuje zlecenie pani Mulwray celem śledzenia jej męża. Kobieta podejrzewa romans. Wkrótce po tym jak w prasie ukazał się artykuł obnażający poczynania Pana Mulwraya, jego ciało odnaleziono w pobliskiej rzece. Jake dochodzi do wniosku, że padł ofiarą fałszywego zlecenia i zamierza poznać prawdę na temat swojego zleceniodawcy. Pani Mulwray ukrywa niejedną tajemnicę. W rolach głównych wystąpili Jack Nicholson, Fayne Dunway i John Huston. "Chinatown" to nie jedyny gatunek noir z polskim akcentem. Wpisując w wyszukiwarkę filmów online frazę "kraj polska", "polskie noir" "gatunek noir polska" bez problemu znajdziesz inne ciekawe pozycje.

Seriale o charakterze noir

Gatunek noir nie ma pokaźnej historii kinematografii jeśli chodzi o "tasiemce". Należy mieć na uwadze, że współcześnie, gatunek ten stanowi rzadkość i określany jest mianem retro. W kategorii seriali popularnością cieszą się video seriale, określane jako nordic-noir. Są to kryminały produkcji skandynawskiej oddające klimat typowy dla movies noir.

Pozostałe najlepsze i top kina

vod darmowe z lektorem pl

"Leon Zawodowiec" to pozycja, o której nie można zapomnieć. Film przedstawia historię płatnego zabójcy oraz jednej nastolatki, której rodzina została zamordowana przez skorumpowanych policjantów. Tytułowy Leon przygarnia Matyldę i uczy ją wszystkiego co potrafi. Dziewczyna ma jeden cel - śmierć tych, którzy zamordowali jej rodzinę. "Leon zawodowiec" to opowieść o specyficznej przyjaźni i chęci zemsty. W rolach głównych wystąpili Jean Reno, Gary Oldman i młoda Natalie Portman.

Kolejny film wart uwagi to "Tajemnice Los Angeles". Opowieść filmu osadzona jest w Los Angeles 1953 roku. Trzech działających niezależnie od siebie policjantów próbuje rozwiązać sprawę strzelaniny w nocnym barze. Wśród ofiar jest policjant obwiniany o pobicie pewnego przestępcy. Film przedstawia śledztwo młodego detektywa, który musi zmierzyć się nie tylko z zagadką makabrycznej zbrodni, ale również z niechęcią kolegów policjantów. W rolach głównych wystąpili Kevin Spacey, Russel Crowe, Kim Basinger i Guy Pearce.

Na koniec należy wspomnieć jeszcze jedną produkcję. "Jestem zbiegiem" to film opowiadający o losach żołnierza Jamesa Allena, który po zakończeniu wojny wraca do kraju. Allen jest człowiekiem z planami na lepsze życie. Wkrótce jednak zostaje uwikłany w zbrodnie, za którą trafia do więzienia na 10 lat. Film to kompozycja gatunku noir z obrazem bezdusznego systemu.

Film noir - gatunek wart uwagi

Chcąc obejrzeć najlepsze filmy i seriale noir nie musisz czekać na pojawienie się powyższych tytułów w telewizji, wszystkie obejrzysz online. Warto pamiętać, że film noir nie jest właściwy dla dzieci - to typowe kino dla dorosłego widza. Jeśli gatunek ten jest ci obcy, czas to zmienić. Korzystanie z platformy filmów online pozwoli dotrzeć do największych klasyków.

gatunek amerykańskiego kina 1951 powieści kryminalnych in the, 2010 czarnego danych gatunek in the night city 1946 latach, 2010 filmach czarnego 1949 in the and gatunek city zła 1955, lata night 1948 czarnych nurt ludzie johna zobacz produkcje 2010, samym światowej strachu termin 1945 reżyser serii, informacje big 1941 typu wielkiego 2010 francuskiego 1947 czarna, autor czarny filmowe 1950 raz rok ostatnio pierwszy 1992 wielki copyright